fallback

Ерата на постоянно падащите цени за чистата енергия приключи

Скъпите суровини оскъпяват производството на соларни панели, вятърни турбини и батерии за съхранение на енергията

08:20 | 27.01.22 г. 7

Времената, в които чистата енергия става все по-евтина, приключиха и това внася допълнителна доза напрежение на енергийните пазари, които и без това влизат от една криза в друга, пише в анализ Bloomberg.

Близо десетилетие цените на възбновяемите източници намаляваха непрекъснато, правейки зелената енергия една от най-евтините в много части по света. Но през миналата година цените на соларните панели се увеличиха с 50%, а на вятърните турбини - с 13%. За първи път, откакто се развива технологията, цената на батериите скочи.

чиста

Източник: Bloomberg

Донякъде поскъпването едва ли е изненадващо - забавените доставки заради пандемията от коронавируса увеличиха цените на повечето стоки. Секторът обаче страда много от високите цени на суровините, а годините на състезания за подобряване на технологиите дават малки възможности за ограничаване на разходите днес.

В допълнение на пазара има дефицит от поликристален силиций, който е основна суровина за производството на соларни панели. Това също оказа влияние върху цените на продуктите.

На суровините се падат 70% от разходите за производството на модули и производителите нямат много варианти, освен да увеличават цените, сочат данните на Rystad Energy. Освен поскъпването на суровините, през 2021 г. има и увеличаване на разходите за транспорт на готовата продукция.

Но дори и цените да продължават да растат в следващите години, соларните и вятърните централи ще продължат да произвеждат по-евтина енергия в много части на света, особено сега, когато цените на петрола и природния газ са във възход. Затова и очакванията са, че броят на инсталациите, осигуряващи чиста енергия, ще продължи да се увеличава бързо през следващите години.

През тази година Китай ще инвестира милиарди в нови заводи за производството на поликристален силиций, което ще покрие дефицита на пазара. Очакванията са, че това е доведе до краткосрочно намаление на цените на соларните панели, но е малко вероятно в дългосрочен план спадът да е устойчив. Цените на суровините ще са определящи за индустрията, коментират анализатори.

В подобна ситуация е и вятърната индустрия. През последното десетилетие цената на турбините падна с 48%, но сега спадът се забавя. Производителите ще продължат да намаляват разходите за производството на мегаватчас електроенергия с по-големи инсталации. Това означава по-масивни турбини, изискващи и повече суровини за производството им.

В допълнение и в много региони вятърните паркове вече са разположени в най-подходящите места и сега инвеститорите ще трябва да се примирят с по-малко ветровити зони или с по-малки паркове. И двете алтернативи водят до по-високи разходи за мегаватчас произведена енергия.

За първи път от 2010 г. насам технологиите за съхранение на енергия поскъпват. През 2021 г. увеличението е от 2,3% и може да бъде обяснено с по-скъпите метали, необходими при производството. Но фактор е и бумът в търсенето им на фона на прекъснатите вериги за доставки.

Батериите са един нов елемент в системата на зелената енергия. До голяма степен производителите още експериментират с химическия състав и производствения капацитет, което означава, че в този сектор засега остават възможности за намаляване на цената.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:07 | 14.09.22 г.
fallback